Reklam
  • Reklam
ÇİN YEŞİL(ÇEVRECİ) KONTRAPLAK ÜRETTİ

ÇİN YEŞİL(ÇEVRECİ) KONTRAPLAK ÜRETTİ

Çin, çevreci üretime giderek daha da önem verme politikası doğrultusunda, "formaldehit eklenmemiş" poliüretan yapıştırıcılı kontinü pres kontrplak otomatik üretim hattı çözümü geliştirdi.

26 Haziran 2019 - 14:49 - Güncelleme: 26 Haziran 2019 - 15:59

Çözüm doğrultusunda, kontrplak üretimi sırasında ahşabı belirli bir poliüretan çeşidi ile yapıştırırken hiç formaldehit katkı maddesi kullanılmamakta. Çözümü Çin Orman Endüstri Tasarım ve Planlama Enstitüsü de dâhil olmak üzere Çin’li ortaklarıyla sunan dünyanın önde gelen özel kimyasallar üreticisi Huntsman Corporation adlı şirkete göre çözümün otomasyonlu yeşil kontrplak ürünlerinde üretim kapasitesinin arttırması beklenmekte.

Çin, dünyanın en büyük kontrplak üreticisi. Çin Ulusal Orman Ürünleri Endüstrisi Birliği Sekreteri Shi Feng’e göre, ülkede bu sektörde faaliyet gösteren 5,300 üretici, geçtiğimiz yıl toplamda 179 milyon metreküp kontrplak üretti ve bu üretim de dünya toplamının%50’sini oluşturdu.

Huntsman’ın Asya-Pasifik bölgesi Kompozit Ahşap Panel İşletme Müdürü Liu Xuehong'a göre üretilen toplam kontrplağın yaklaşık üçte biri, Çin'de imal edilen tüketici sağlığı üzerinde büyük etkisi olan mobilyalarda kullanılmakta.

Liu sözlerine gitgide artan bir tüketici topluluğunun daha yeşil ürünlere daha çok para ödemeye istekli olması nedeniyle, Çin’in Huntsman firmasının en büyük ikinci pazarı olduğunu belirterek devam etti.

Dev kimyasal üreticisi 1992 yılında Çin pazarına girmesinden bu yana, yaklaşık 15 milyar Yuan değerinde toplam yatırımla Çin'de çok yoğun yatırımlar gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...