Reklam
  • Reklam
ÇİN KANDIRIYOR MU?

ÇİN KANDIRIYOR MU?

Şangay Birleşik Medya Grubu (Shanghai United Media Group) bünyesinde faaliyet gösteren bir grup Çinli araştırmacı ve gazeteciden oluşan Sixth Tone tarafından yürütülen araştırmada Çin’deki FSC (1993 yılında kurulmuş uluslararası bir organizasyon olan Orman Yönetim Konseyi)sertifikalı ürünlerin prosedürlere uyup uymadıkları araştırıldı.

01 Mart 2019 - 14:02 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 17:04

Araştırmalar Çin'de yasadışı yollardan hasat edilen kerestenin nasıl 'yeşil aklama (greenwashing)’* uygulamasına tabi olduğunu ortaya koydu.

2018 yılında gerçekleştirilen ve geçen ay yayınlanan araştırmada Çin'in farklı bölgelerinde bulunan 9 kereste fabrika denetim ve görüşmeler gerçekleştirilerek incelendi. Sixth Tone 'a göre, 7 fabrikada, mesela nesli tükenme riski bulunan ve menşei belgelenmemiş ağaçlar gibi, yasadışı kereste partilerinin bulunduğunu ortaya çıkarmak ve onaylamak mümkün oldu.

Çin, risk altındaki ülkeler kapsamında değerlendirilen Kongo ve Papua Yeni Gine gibi ülkelerden kereste ithal etmekte. Bu ülkelerde düşük kalite seviyeleri, yüksek düzeylerde yolsuzluk, insan hakları ve çalışanların haklarına ilişkin ihlallerle ilgili kaygı uyandıracak boyuttaki geçmiş uygulamalar, düşük seviyeli yönetişim ve çevresel uygulamalar, ormanların tahribi ve yasadışı ticaret yaşanan güncel gerçekler arasında ve büyük ölçekli orman kontrollerini ise zaten tasavvur etmek bile mümkün değil.

Sixth Tone 'un bildirdiğine göre mallar Çin'e geldikten sonra "aklanmakta" ve Orman Yönetim Konseyi (FSC) tarafından belirlenen sıkı standartlara uygunluğunu beyan edecek şekilde damgalanmakta ve belgeler verilmekte.

Sixth Tone 'a göre, “'yeşil aklama (greenwashing)’” uygulaması Çin’de normal ve sıradan bir uygulama gibi görülmekte. Görüşülen taraflar bunu “Alışıla gelmiş bir uygulama” olarak nitelendirmekte.

Avrupalı bilerek alıyor

Bununla birlikte, bu uygulamayı son müşterilere karşı bir sahtekârlık olarak nitelemek de mümkün değil çünkü onlarla anlaşmaya varılarak gerçekleştirilen bir uygulama. Görüşülen taraflardan biri durumu “Avrupalı ​​müşteriler FSC sertifikalı ahşap almayı istiyorlar ancak uygulanacak fiyat farkını ödemek istemiyorlar" diyerek açıklamakta. Sertifikasyonun yaklaşık % 15-20 ek maliyet getirdiği tahmin edilmekte.

Uluslararası ticaretin merkezi olarak Çin, kuralları ve değer zincirinin şeffaflığı ve izlenebilirliği olmayan ve gerekli özen gösterilmesinin istisnai bir durum arz ettiği ve dolayısıyla da bu tür durumların yaşanması için ideal bir ülke konumunda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...