Reklam
  • Reklam
BÖCEK İSTİLASI 44 MİLYON M3’E GİDİYOR

BÖCEK İSTİLASI 44 MİLYON M3’E GİDİYOR

Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki farklı ormancılık kuruşlarının açıkladığı verilere göre, kabuk böceklerinin bu yıl yaklaşık 44 milyon metreküp oduna zarar vermesi beklenmekte.

14 Şubat 2019 - 10:28

2018 yılı genelinde Avusturya'da dört milyon m3 odunun kabuklu böceklerince istilası beklenmekte. Başlıca hasar görecek bölgeler, ülkenin kuzeydoğusundaki Oder ve Aşağı Avusturya bölgelerinde ve Tuna'nın kuzeyinde yer almakta.

Avusturya'da faaliyet gösteren Arazi ve Orman Örgütü Başkanı DI Felix Montecuccoli, "Böceklerle savaşmak için gereken ilave gayretler, piyasanın aşırı doygunluğu, kereste fiyatlarının düşmesi ve ağaçlandırma çalışmalarının getirdiği masraflar, orman sahipleri için hayatı zorlaştırmakta" diyerek böceklerden etkilenen bölgelerdeki orman sahiplerinin yaşadıkları zor durumu özetledi.

Montecuccoli sözlerine "2017 yılında 3,5 milyon masif odunun kabuklu böcek istilasına uğradığı kaydedildi. Bu rakam kayıt tutulmaya başlanıldığı tarihten itibaren en yüksek miktar ve bir rekor. 2018 yılında ise bu rekor da kırılacak. Dördüncü nesil kabuk böcekleri ülkenin belirli bölgelerinde uçmaya başladı. Bu yıl kabuk böceklerinin en az dört milyon m3 odunu istilası beklenmekte" diyerek devam etti.

Kabuk böceklerince istila edilen orman alanları yavaş gelişmekte ve bu odunların ortadan kaldırılması için bekleme süresi genellikle birkaç hafta sürebilmekte. Bu ise odunda % 50'ye varan değer kaybı anlamı taşıyor.

 Almanya'da faaliyet gösteren Alman Ormancılar Federasyonu'na göre, fırtınalar, böcekler ve orman yangınları ile yaklaşık 30 milyon m3 odun hasar gördü ve bu hasarın yaklaşık yarısı kabuk böceği istilası sonucunda meydana geldi.

Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanı tarafından yapılan resmi hükümet açıklamasına göre, Çek Cumhuriyeti, en son 20 milyon metreküp odunun kabuk böceği istilasına uğradığını bildirmişti. Şu andaki rakam ise 25 milyon m3'e yükselmiş bulunmakta.

Küçük orman sahipleri genellikle orman alanlarının tamamını hasat etmek zorundadırlar. Ek masraflar, fiyatlarda yaşanan düşüşler ve kabuk böceği felaketine bağlı olarak ortaya çıkan zararlar nedeniyle birçok orman işletmesinin ekonomik anlamda ayakta durması tehlikeye girmiş durumda.

Hâlihazırda kabuk böcekleri kabukların altında veya toprağın içinde kışı geçirmeye hazırlanıyorlar. Sadece nemli geçecek bir kış ve bahar verecekleri zararı etkisiz hale getirebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...