Reklam
  • Reklam
AVRUPA ORMANLARINDA KABUK BÖCEĞİ İSTİLASI - 2

AVRUPA ORMANLARINDA KABUK BÖCEĞİ İSTİLASI - 2

Sıcak ve kurak yazlar, Orta Avrupa’nın coğrafi yapısını oluşturan ladin ormanlarının büyük anlamda tahrip olmasına neden olacak eşi görülmemiş bir kabuk böceği salgınını tetikledi.

16 Mayıs 2019 - 12:45

İklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık, ağaçların doğal savunmasını zayıflattı ve böceklerin yayılmasına sebep oldu ve bu da Çek Cumhuriyeti, kuzey Avusturya, Bavyera ve Slovakya'daki  toprak sahiplerini büyük orman alanlarını kesmeye zorlayan bir kabuk böceği istilasının oluşumuna yol açtı.

Kabuk böceği aslında kozalaklı ormanların doğal yapısının bir parçası olmasına ve ekosistemlerinde rol oynamasına rağmen, iklim değişikliği, böceklerinin özellikle son iki yüzyıl boyunca dikilen tek çeşitli ladin ormanlarında yayılmasına yardımcı oldu.

18 milyon metreküp ladini etkiledi

Çek Cumhuriyeti bundan en çok etkilenen bölge oldu. Tarım Bakanlığı'nın tahminlerine göre, geçen yıl böcek istilası 18 milyon metreküp ladini etkiledi ve bu rakam önceki yılların toplamının 10 katından daha fazla bir miktar anlamında.

Daha da kötüleşmesi beklenmekte

Bu yılki tahminler toplamda 480 milyon metreküp ladin kerestesinin 20 ila 30 milyon metreküp arasında değişecek bir miktarının etkileneceğini göstermekte yani bölge genelinde durumun daha da kötüleşmesi beklenmekte zira özellikle bu bahar şu ana kadar normalin altında yağış eksikliği gözlenmiş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil