Reklam
  • Reklam
Avrupa’da Yasadışı Tomruk SKANDALI !

Avrupa’da Yasadışı Tomruk SKANDALI !

Avrupa’da orman ürünleri ticareti alanında faaliyet gösteren on şirket Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yasadışı ağaç kesimi yapan bir şirketten 2.26 milyon ABD Doları değerinde tomruk tedariğinde bulundu. 

22 Nisan 2019 - 18:24

Global Witness (insan hakları ve çevreye dair yolsuzluklara ve meydana gelmesini mümkün kılan sistemlere karşı çıkmaya amaçlayan sivil toplum örgütü) tarafından bu ay yayınlanan rapora göre, “Orta Afrika Cumhuriyeti’nden nakliyesi yapılan tomruklar yüzünden Avrupa şirketleri yasadışı kereste hususundaki AB yasalarıyla ters düşme riski taşımaktalar”.denildi.

Dünyanın ikinci en büyük tropik yağmur ormanı

Raporda “bulgular özellikle endişe verici çünkü dünyanın ikinci en büyük tropik yağmur ormanının büyük kısmı Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları dâhilinde” denilmekte. Tropikal ormanların (ya da yasadışı ağaç kesimi birçoğunu yerle bir etmeden önce), dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 30'unu ortadan kaldırdığı tahmin edilmekte.

Raporda “Yasadışı ve sürdürülemez ağaç kesiminin Demokratik Kongo Cumhuriyetinin on milyonlarca insanına hayati barınak, yiyecek, tatlı su ve geçim sağlayan ormanları için başlıca tehditlerden biri” denildi.

Raporda ayrıca, Kongo Havzası ormanında iki yerde izne sahip olan ticari kereste şirketi Industrie Forestiere du Congo'ya (Kongo Ormanı Endüstrisi) ait izinli bir yerdeki ağaç kesimi takip edildiği vurgulandı.

Hizbullah Vurgusu

IFCO’nun bu izinleri, Hizbullah’ın finansörleri tarafından kontrol edildiği iddia edilen ve uzun süredir yasadışı ağaç kesimi yapmakla suçlanan bir ağaç kesim şirketi olan Cotrefor’dan aldığı iddia edilmekte.

IFCO’nun web sitesinde IFCO’nun sürdürülebilir uygulamaları övülmekte ve: “IFCO kendisine izin verilen yerlerde kereste hasat etmek için tüm yasal hakları elde ederek faaliyet göstermektedir” denilerek şirketin işletme uygulamalarının “kullanıcı haklarının korunmasını ve yerel toplulukların geleneksel know-how'ını bir arada kapsadığı” eklenmiş durumda.

Diğer yandan, Global Witness araştırmacıları, IFCO’nun  Ekim-Aralık ayları arasında, onaylanmış yıllık hasat alanı dışında, yasadışı olarak ağaç kestiğini tespit etti. Global Witness araştırmacıları, ağaç kesiminin ve   ağaç kesim yollarının izin verilen yasal sınırların çok uzağında olduğunu göstermek için uydu görüntüleri kullanıyorlar.

Koyulan yaşağa uymadı

Raporda, IFCO 'nun ayrıca vergi ödemediği ve yerel iş yasalarını ihlal ettiği ve bölge valisi faaliyetlerini askıya alma girişiminde bulunduktan sonra bile şirketin yasadışı ağaç kesimine devam ettiği de belirtildi.

“Şirket, 2018 yılı boyunca ormanda yoğun şekilde ağaç kesimine devam etti ve görünüşe göre yasal makamlar tarafından yürürlüğe konan yasağa uymadı.”

Çoğunlukla Vietnam ve Çin pazarlarına satılıyor

Global Witness,  IFCO’nun kestiği kerestelerinin büyük kısmı yasadışı kereste ithalatını engelleyecek sistemlerin bulunmadığı Vietnam ve Çin pazarlarına satılırken, Avrupa’da faaliyet gösteren on şirketin de bu keresteleri satın aldığı belirtildi.

Bunların arasında JAF Polska, France Noyer, Edwood, Angot Bois, Timbearth and Carbon Market Timber, TimTrade, Exott ve Interarrod bulunmakta.

İnkar ediyorlar

Belçika kökenli bir kereste şirketi olan Exott, IFCO'dan orman ürünü ithal ettiğini ancak bunu CITES (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) izni ile yaptığını vurguladı:

Şirketin ortaklarından biri olan Tarik Hodzic “CITES izinleri yalnızca Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki endüstriyel üreticilerin kalıcılık temelinde yönetilen ormanlarından alınan odunlar için ağır kontroller yapılmakta. CITES izinleri, bir ülkenin orman ve diğer mevzuatına tam olarak saygı göstermeyen şirketlere asla verilmez” şeklinde açıklamada bulundu.

Tarik Hodzic sözlerine “Exott iki yıl önce, sertifikasyon programı dâhilinde çalışırsa yalnızca IFCO'dan odun alacağını söyledi. IFCO ise bu sertifikasyona ilişkin denetlenme sürecinde olduğunu söyledi” diyerek devam etti.

Fransa’da faaliyet gösteren France Noyer şirketinin başkanı Agnès AUBERTIN, bu arada OCCRP’nin web sitesine daha da büyük suçluların olduğu hakkında bir yazı yazdı.

Agnès AUBERTIN yazısında “Geçen yıl Kongo'dan bu malları alan bir Fransız şirketinden çok küçük bir miktar mal satın aldık ve malların hangi ormandan geldiğini gösteren tüm belgeleri verdiler ve çalışanlarımız bunların içinden bazı parçaları seçerek yetkilendirilmiş yerlerden alınıp alınmadıklarını saptayabildiler. ”diye yazdı.

“Çin limanlarına gitmeniz ve herhangi bir yetkilendirme olmadan ithal edilen büyük miktardaki keresteyi görmeniz gerektiğini düşünüyorum, bu size olayı tam olarak gösterecek bir ipucudur!”

Global Witness, başka bir basın açıklamasında, Demokratik Kongo Cumhuriyetinden Vietnam ve Çin'e yapılan kereste ihracatının geçtiğimiz yıl arttığını söyledi. Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki en büyük kereste ticareti imtiyaz sahibi Lihtenştayn merkezli bir Avrupa şirketi ve tesislerinin yüzde 90'ında yasadışı kereste kesimi gerçekleştirdiği tespit edilmiş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi