Reklam
  • Reklam
Avrupa’da İnşaat 2021 Yılına Kadar YAVAŞLAYACAK

Avrupa’da İnşaat 2021 Yılına Kadar YAVAŞLAYACAK

Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı Euroconstruct’ın tahminine göre, Avrupa inşaat endüstrisindeki büyüme 2019'dan 2021'e kadar düşüş gösterecek. Bütünsel olarak Avrupa’nın büyümesi, 2017'de üretimde yaşanan % 4.1'lik artışla çoktan zirve yapmıştı. 2018 yılında ise, büyüme hızı ilk defa % 2,8'e kadar geriledi. 

13 Nisan 2019 - 09:30

2007’ye dönülecek

Euroconstruct'a göre 2021 itibarıyla inşaat hacmindeki büyüme, yılda yaklaşık% 1,6 oranında gerçekleşecek şekilde gerilemeye devam edecek. Kriz öncesi yılı olan 2007’ye kıyasla, 19 Euroconstruct ülkesinin (EC19) pazar hacmi 2021'de % 15’lerde düşük olarak seyredecek. Ancak, İrlanda, İspanya ve Portekiz'de yaşanan olağandışı durumları hariç tutarsanız, geri kalan ülkeler 2007 seviyesine tekrara ulaşacak.

Apartmanlar artacak

Euroconstruct bina yenileme çalışmalarının, yeni yapılacak inşaatlarda yaşanacak daha yavaş büyüme nedeniyle,  önümüzdeki yıllarda toparlanmasını beklemekte. Ayrıca, içinde çok aile barındıran apartmanların inşası, müstakil binaların inşasını geçecek. 2021 yılında, apartmanların toplam konut inşaatı içindeki payının %58 olacağı tahmin edilmekte.

Almanya ve İngiltere

Euroconstruct, konut inşaatları haricindeki inşaatlar için, 2021 yılına kadar olan yıllarda % 1,5 büyüme öngörmekte. 19 ülkenin 14'ünde bu sektör büyümeye devam edecek. Euroconstruct’ın vurguladığı diğer bir husus da Almanya ve Büyük Britanya'da, konut inşaatları haricindeki inşaatların devlet tarafından gerçekleştirilecek inşaatlardan olumsuz bir şekilde etkileneceği yönünde. Almanya'da bunun nedeni bütçe fonlarındaki değişime dayanmaktayken, Birleşik Krallık’ta yaşanacak durum Brexit ve getireceği sonuçlardan kaynaklanmakta. Birleşik Krallık’ta kamu binalarının inşaatında ani duruş beklenmekte. Yine de, Euroconstruct'a göre, Birleşik Krallık’taki inşaat faaliyetleri 2021 yılına kadar genel anlamda Almanya'da olduğundan daha iyi gelişme gösterecek.

İsveç ve Finlandiya'da 2019'da

Euroconstruct, Almanya'da, 2019'da gerçekleşecek inşaat faaliyetlerinin 2018'e benzer bir seviyede olacağını ve ardından düşüş başlayacağını öngörmekte. Düşüş İsveç ve Finlandiya'da 2019'da başlayacak. Buna karşılık, Euroconstruct 2021 yılına kadar,hem Avusturya hem İsviçre'de, Avusturya'da daha güçlü olacak şekilde bir yükselme beklemekte.

Euroconstruct grubundaki dört Doğu Avrupa ülkesi olan Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan  (EC4)Slovakya dışındaki ülkeler 2021 yılına kadar önemli çapta büyüme gösterecekler.

Endeks sıralamasının başında Macaristan, Polonya ve Portekiz yer almaktayken en altta Slovakya, Almanya ve İsviçre bulunmakta.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!