Reklam
  • Reklam
Aşılanan Deliceler ve Dikilen Zeytin Fidanları Köylümüze Ek...

Aşılanan Deliceler ve Dikilen Zeytin Fidanları Köylümüze Ek Gelir Olacak

Aşılanan Deliceler ve Dikilen Zeytin Fidanları Köylümüze Ek Gelir Olacak

13 Aralık 2019 - 11:59

 

​Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından başta orman köylüsü olmak üzere vatandaşlarımızın refah seviyelerini yükseltmek gayesi ile gelir getirici tür ağaçlandırmalarına büyük önem verilmektedir. Bu maksatla, ülkemizin dört bir yanında yapılan ağaçlandırma çalışmalarında ceviz, badem, dut, kestane, trüf ve salep ormanları kurulmakta olup, ayrıca yılın belirli dönemlerinde binlerce meyve fidanı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak 5 yıllık eylem planları kapsamında yürütülen bu çalışmalar ile ülkemizin en ücra köşelerindeki insanımızın hayat standardının artırılması için yoğun çaba harcanmaktadır.

2015-2019 yılları arasında uygulanmak üzere hazırlanan Yabani Zeytin(Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı da, başta Akdeniz ve Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizin değişik coğrafyalarında bulunan yabani zeytinlerin, yerel türlerin popülasyonuna zarar verilmeyecek sayılarda ve yöreye uygun türlerle aşılanarak, ülkemizdeki zeytin üretim miktarının artırılmasını, kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine imkan sağlanmasını, geniş sahalarda ağaçlandırma çalışmaları yaparak kırsalda yeni istihdam alanları oluşturulması ile çalışma alanlarındaki vatandaşlarımızın gelir seviyelerinin yükseltilmesini hedeflemektedir.

Bu kapsamda 2015 yılından bu yana 316 köyde yapılan gelir getirici tür ağaçlandırmaları ile  1 milyon 444 bin 655 adet yabani zeytin (delice) aşılanmış olup, 174 bin 447 adet aşılı zeytin fidanı dikilmiştir.

Aşılanan yabani zeytin(delice) ve dikilen zeytin fidanları başta orman köylümüz olmak üzere vatandaşlarımıza ek gelir sağlayarak, köylülerimizin yerinde kalkınmalarına destek olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım