Reklam
  • Reklam
Ahşap Yapılarda İnsanlar Daha Sağlıklı Hissediyor

Ahşap Yapılarda İnsanlar Daha Sağlıklı Hissediyor

Türkiye'de birçok projeye ahşap temin eden Novawood' un Genel Müdürü Yakup Kayataş, sağlıklı yaşam felsefesinin organik mimariye ve Ahşap Yapılara olan talebi de artırdığını ifade etti.

13 Ekim 2017 - 09:47

Taş ve tuğlaların arasında kalan bina ve apartmanların aksine yapıların doğa ile bir uyum içinde olması gerektiğini savunan organik mimari gün geçtikçe daha çok benimseniyor. 2005'ten bu yana dünyada ve Türkiye'de birçok projeye ahşap temin eden Novawood' un Genel Müdürü Yakup Kayataş; sağlıklı yaşam felsefesinin organik mimariye olan talebi de artırdığını vurguluyor. Thermowood teknolojisi ile ürettiği iç, dış zemin ve cephe kaplama koleksiyonuyla estetiğin ve dayanıklılığın birleştiği mekanlar yaratan Novawood, ahşabın doğal, dayanıklı ve güçlü etkisini yapılara da yansıtıyor. Sadece ahşap kullanarak bir yapının inşa edilmesinin mümkün olduğunu belirten Novawood Genel Müdürü Yakup Kayataş; bugüne kadar doğanın parçası olmayı başarabilen birçok yapıya ürün tedarik ettiklerini belirtiyor.

Türkiye'de organik mimari anlayışı mimarların talebiyle başladı.

İnşaat ve mimaride ahşaba olan ilginin arttığını ifade eden Novawood Genel Müdürü Yakup Kayataş, geçmişten günümüze ahşabın kullanım değişikliğini şöyle ifade ediyor; "1940'lı yılların başından itibaren yapı ve inşaat sektöründe çimento, taş ve çelik malzemelerinin tercih edilmesi, Türkiye'deki ahşap kullanımını da belirgin bir şekilde düşürmüştü. Bir zaman sonra mimarların özellikle kentsel peyzaj projelerinde kullanılan kereste harici malzemelerin soğuk görünümünden memnun kalmamaya başlaması, ahşaba geri dönüşün kapısını araladı. Yalnızca estetik kaygılarla değil, aynı zamanda yapılarda maddi bir değer artışı da sağladığından, ahşaba geri dönüş kaçınılmazdı. Böylece, estetik kaygıların yanı sıra, yapı-inşaat ekonomisindeki kar artışı da ahşaba olan ilgiyi artırdı" dedi.

Ahşap, estetik ve güvenlik çözümü sunuyor.

Ahşabın estetik ve doğal görünümü hem yapı malzemesi hem de iç mimari ürünü olarak modern mimarideki talebini artıyor. Ahşabın Kuzey Amerika ve İskandinavya'da ev yapımında yaygın şekilde kullanıldığını belirten Kayataş; Türkiye' de de artık önemli projelerde yapı malzemesi olarak tercih edildiğini söylüyor. Üretiminde hiçbir katkı kullanılmayan ahşap, geleceğin yapı malzemesi olarak görülüyor. Ayrıca, betonarme yapılara nazaran depreme daha dayanıklı olduğu bilimsel bulgularla da kanıtlanan ahşap hem estetik hem de güvenlik çözümü sunuyor.

Ahşap yapılarda insanlar daha sağlıklı hissediyor.

Son yıllarda insanların gündemine oturan organik yaşam ve doğal olana dönme isteği ahşap yapıların ve ürünlerin tercih edilmesini olumlu yönde etkiliyor. Ahşabın doğal ve sağlıklı bir yapı malzemesi olması ve dinlendirici etkisi kişilerin duygusal durumu üzerinde pozitif etkiler yaratıyor. Yapılarında ve iç mekanlarında ahşap kullanılan evlerde yaşayan insanlar, fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissediyorlar. Anadolu'da binlerce yılık geçmişe sahip olan ahşabın yenilenebilir tek yapı malzemesi olduğunu söyleyen Kayataş;çevreye ve kaynakların tüketimine duyarlı insanlar tarafından da ahşabın tercih sebebi olduğunu belirtiyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...