Reklam
  • Reklam
Ahşap’ı ateşten koruyacak katkı maddesi üretildi

Ahşap’ı ateşten koruyacak katkı maddesi üretildi

İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuarları (Empa) uzmanları BRUAG Fire Protection AG şirketiyle birlikte, ahşap ve ahşap esaslı malzemeler için yeni bir alevlenme geciktirici geliştirdi. Kaplamalar ve selüloz malzemelerine karıştırılabilen ve belli bir renge haiz olmayan katkı maddesi, ağaç işleme şirketleri için yeni uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlayabilmekte.

13 Nisan 2019 - 10:11

Özellikle kamu binalarında ve araç yapımında olmak üzere, yangından korunma ihtiyacı dünya genelinde gitgide artmakta. Böylesi bir gelişme, ahşap gibi bu alanlarda kullanımı uygun malzemelerin artık birçok binada veya ulaşım aracında kullanılamayacağı ve başka ürünlerle değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmekte. Bu yüzden, CTI tarafından finanse edilen araştırma projesinin amacı, malzemelerin olumlu özelliklerine zarar vermeden bu tür malzemelerin yangına dayanıklılığını artıran bir alev geciktirici geliştirmek.

Renksiz ve toksik olmayan katkı maddesi

AFA (Anti-Flame-Additive/Anti-Alev Katkı Maddesi) adı verilen yeni alev geciktirici ise bu gereklilikleri karşılamakta: Madde renksiz ve su bazlı boyalarla veya UV koruyucu kaplamalarla karıştırılabilmekte ve sadece bir kaplama olarak değil, aynı zamanda ahşap esaslı panellerde katkı maddesi olarak da kullanılabilmekte. Ayrıca, brom, bor ve halojenli organik bileşik içermemekte. AFA, toksik buhar üretmemekte ve alev geciktirici etkisini % 10'a varan kullanımlarında dahi göstermekte.

AFA, Empa tarafından geliştirilen ve organofosfonat sınıfından bir alev geciktirici olan EDA-bis-TEPT maddesi esas alınarak geliştirilmiş. Fosfor ve azot moleküllerinin belirli kısımlarını, selülozde alev geciktirici etkiler oluşturan tek bir molekül olarak birleştirmekte. Yeni geliştirilen katkı maddesi, bundan önce yapılan dâhili testlerde etkinliğini gösterdi ve 2018’de yapılan patent başvurusu ile korunma altına alınmış bulunmakta. Uygulama testleri şu anda gerçekleştirilmekte olan maddenin ticari olarak piyasada satılan çeşitli yapı malzemelerine ve boya sistemlerine AFA’nın nasıl eklenebileceği denenmekte.

Onay prosedürü devam ediyor

Önde gelen ahşap esaslı panel üreticileri ile gerçekleştirilen ilk testler çok olumlu geçmiş durumda. Keza, dünyanın üçüncü büyük HPL (Yüksek Basınçlı Laminat) üreticisi ile yapılan ilk testler de gayet olumlu geçmiş durumda. AFA üretim sırasında selüloza karıştırılldıktan sonra, malzemenin yanması güvenilir bir şekilde önlenmekte. Bundan sonraki aşamada, AFA onay için gerekli yangından korunma ve onay testlerinden geçecek.

Empa'nın bu projedeki araştırma ortağı, İsviçre'deki Thurgau kantonuna bağlı Güttingen bölgesinde bulunan ve Bruag AG'nin kardeş şirketi olan Bruag Fire Protection AG adlı şirket. Pürüzsüz ve delikli ve hava koşullarına dayanıklı cephe panelleri ve balkon korkuluklarının yanı sıra, özellikle ahşap esaslı malzemeler kullanılan oda bölücüleri, merdiven korkulukları veya akustik çözümler gibi dekoratif öğelerin üreticisi olan ve uluslararası arenada faaliyet gösteren Bruag AG, faaliyetlerini katı yangından korunma kuralları doğrultusunda gerçekleştirmek zorunda.

EMPA hakkında

Empa, açılımı İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuarları ve özgün adı Almanca Eidgenössische Materialprüfungs- Forschungsanstalt'ın kısaltması olan, uygulamalı malzeme bilimleri ve teknolojisi alanında disiplinlerarası faaliyet gösteren bir İsviçre araştırma enstitüsü. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Enstitüleri'ne bağlı bir kurum olarak, İsviçre federasyonunda faaliyet göstermekte. 1880 yılında temelleri atılan kurumun faaliyetleri kuruluşundan bu yana genellikle klasik malzemelerin testine yoğunlaşmış durumda. Kurum 1980'lerin sonlarından bu yana modern bir araştırma ve geliştirme enstitüsü halini aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...