Ahşap Dünyasında Tutkal Sorunu Aşılıyor

Ahşap Dünyasında Tutkal Sorunu Aşılıyor

Eylül ayında orman ürünlerinin yapımı için en önemli yan ürün olan fenol formaldehit tutkal (A TİPİ TUTKAL) konusunda yaşanan sıkıntı aşıldı gibi…

23 Ekim 2017 - 10:49

Ağustos ve Eylül aylarında (ki özellikle Eylül ayında) ülkemizde orman ürünlerinde kullanılan ve tedariği tamamen yurtdışından gerçekleştirilen fenol formaldehit tutkal (A TİPİ TUTKAL) konusunda sıkıntılı bir süreç yaşandı. 

Yaşanan sıkıntının kaynağını araştırdık. Aldığımız verilere göre bu tutkal dünya üzerinde ana merkez olarak Amerika, İngiltere, Azerbaycan, Mısır ve Rusya’da tonajlı olarak üretiliyor ve dünya pazarlarına sunuluyor (Rusya genel olarak kendi içinde kullanıyor). Türkiye’de bu tutkalın tedarik edilmesi özel izinlere tabii. Bu çerçevede tedarik yoğun olarak Polisan ve Gentaş firmaları tarafından sağlanıyor ve iç piyasaya sunuluyor.

Eylül ayında yaşanan sıkıntının sebebi aldığımız bilgilere göre özellikle Amerika’yı vuran Irma Kasırgası sebebiyle yaşanan sevkiyat aksamaları oldu. Türkiye’deki tedarikçilerin ana kaynağının Amerika olması sebebiyle Türkiye’ye tutkal gelişi önemli ölçüde aksadı. Bu durum çok hızlı şekilde ve yüksek oran ile fiyatlara yansıdı. Alınan bilgilere göre tutkala gelen zam oranı %22+5 olarak gerçekleşti. Doğal olarak bu artış ürün fiyatlarına direk yansıdı. Ürünlere yansıma oranı yaklaşık %3-3,5 seviyelerinde gerçekleşti.

Hammadde kaynaklı arz ve kaynağın yetersizliğine bağlı talebin orman ürünlerine yoğun olması bağlamında fiyat artışı talebi hiçbir şekilde frenlemedi. Tam kapasite çalışan orman ürünleri üreticileri “kurdun ensesi neden kalın” misali tutkal tedariği konusunda kendi bünyelerinde ayrı ayrı uluslararası piyasalara yöneldi. Bu süreci artış oranı dışında ek maliyetlere de katlanarak (piyasaya yansıtmadan) Avrupa ve Asya’da yer alan uluslararası farklı tedarikçiler ile çözen üreticiler pazarın talebini aksatmadan üretim gerçekleştirip tedarik sağlayarak önemli bir başarıya imza atmış oldular. 

Eylül ayının son haftasında Türkiye’deki tutkal tedarikçilerinden alınan bilgiye göre Amerika’da yüklemeler rutin sürecine döndü ve tutkallar tonajlı olarak yola çıktı. Bu doğrultuda Eylül ayında yaşanan stres şimdilik sona ermiş oldu. 

Burada sorulacak soru şu; 

Bu kadar önemli bir hammaddenin(tutkal) bu kadar dar bir tedarik kanalından sağlanıyor olması yapılan işlerin hacmi, önemi ve etkinliği düşünüldüğünde ne kadar doğru, ne kadar yeterli? 
Orman ürünleri üreticilerinin bu yaşanan süreci baz alarak değerlendirmelerini yapması elzem görünüyor. 
Ne demişler; bir musibet bin nasihatten iyidir…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...