AB Plywood Kalite Standartlarını Arttırıyor

AB Plywood Kalite Standartlarını Arttırıyor

İki lider AB ithalatçısı ülkenin, kereste ticareti birlikleri son dönemde kontrplak kalitesi ve performansının yükseltilmesi için çalışmalarını sıkılaştırıyor ve baskıyı artırıyor.

24 Nisan 2018 - 11:22 - Güncelleme: 15 Mayıs 2018 - 10:57

Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren Kereste Ticaret Federasyonu (TTF/Timber Trade Federation) son 18 aydır Kontrplak standartları üzerinde çalışıyor.

Bu inceleme esas olarak, Çin'den ithal edilen ürünlerin ithalatına ilişkin Birleşik Krallık Kereste Ticaret Federasyonu'nun bu ürünlerin temel AB/Birleşik Krallık yasal uyum mevzuatına uymadığı yönündeki iddiaları doğrultusunda oluşan kaygılara cevaben gerçekleştiriliyor..

Çalışma, tropikal kaplama tür testi ile riski yeterince azaltılmamış, EUTR (Avrupa Birliği Kereste Yönetmeliği) kapsamında yüksek riskli olarak sınıflandırılan ürünleri içermekte. Bu girişim ayrıca, Performans Beyanı (DoP) hazırlayabilmek için, başta EN.314 Sınıf 2 ürünlerde gerçekleştirilen yetersiz yapıştırıcı testini de içeriyor.

Öneriler

Birleşik Krallık Kereste Ticaret Federasyonu, bu hususlarda Çin ticaret birlikleri ile birlikte hareket ederek üyeler için öneriler sundu.

Bunlar Avrupa Birliği Kereste Yönetmeliğine uyum sağlanması için yüksek riskli tedarikçilere düzenli kontrplak türleri testi uygulanması, paketler üzerine açıkça görülen tür işaretlemesinin yerleştirilmesi ve tedarikçilerin AB İnşaat Ürünleri Yönetmeliğine uygun olarak belgelenmiş Fabrika Üretim Kontrolünü (FPC) gerçekleştirmesini içeriyor.

TTF, mezkûr incelemenin devam etmekte olduğunu ve önümüzdeki haftalarda daha fazla tartışma ve eylemlere tabi olacağını bildirdi.

Almanya'da, Alman Kereste Ticaret Federasyonu (GD Holz), Kontrplak Kalite Girişimi'ni (Initiative Qualitäts Sperrholz /IQS) geliştirmeye devam eden diğer kurum. GD Holz, beş ithalatçı üyesiyle -daha fazla üye de dâhil etmeyi amaçlamakta-, tüm ürünlerin özelliklerinin ve niteliklerinin doğru bir şekilde tanımlanmasını sağlamaya odaklanmış durumda.

Şirketler, tedarikçilerin ulusal ürün yasalarının gerekliliklerini karşılamasını ve teslimata ilgili tüm ürün teknik detaylarını ve açıklamalarını dâhil etmelerini sağlamakla yükümlü.

Alman Kereste Ticaret Federasyonu, geçtiğimiz günlerde, bir Alman Kontrplak Kalite Girişimi (IQS) tedarikçisinden neler beklenmesi gerektiğini bildiren bir bildiri ve Brezilya (ABNT), Rusya (GOST), Finlandiya (SFS) ve AB (DIN- EN)’nin yumuşak ve sert ağaç kontrplak üretim yasalarını detaylı olarak anlatan bir broşür yayınladı.

Hâlihazırda,  Alman Kontrplak Kalite Girişimi (IQS) teknik konular üzerine yoğunlaşmış durumda ancak sonuç olarak çalışmalarına yasallık ve sürdürülebilirlikle ilgili hususları eklemeyi de amaçlıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM