Reklam
 • Reklam
Yeni yıl hayırlara vesile olsun...
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Yeni yıl hayırlara vesile olsun...

29 Ocak 2018 - 16:03

İyisiyle, kötüsüyle koca bir yılı daha geride bıraktık. 2017 yılı için sektörel bazda bir değerlendirme yaptığımızda daha önceki yıllara nazaran farklı bir yıl geçirdik. Olumsuz koşullarda başlayan yılda hemen hemen ahşabın tüm alanlarında oluşan talep sayesinde sert kış koşulları yerini bahar havasına bıraktı. Son aya kadar sektördeki tüm üretici ve ithalatçıların genel olarak memnun oldukları bir yıl yaşandı. 

2017'nin son gününde Resmi Gazete'de yayınlanan İthalat Rejimindeki değişiklikler özellikle plywood/kontrplak sektöründe hafif bir çalkalanmaya sebebiyet verdi. Gümrük vergilerinde gerçekleştirilen değişiklik ile  plywood/kontrplak sektöründe 2018 yılında kısmen pozisyon değişiklikleri olacağı anlaşıldı. Plywood/kontrplak üreticileri açısından olumlu karşılanan karar bir kısım ithalatçımız tarafından eleştirildi.

Bu sayımızda Kontrplak Üreticileri Derneği (Konüder) Başkanı ile gerçekleştirmiş olduğum röportaja yer verdik. Başkan, sektörde merak edilen bir çok konuya açıklık getirirken, gündemde olan konulara bakış açılarını bizlerle ve sektörle paylaştı.

2017 yılının son ayına girilirken gelen bir haber gündeme bomba gibi düştü. Orkoop'un açtığı dava sonrasında "Danıştay'ın Tahsisli Dikili Satışların Yürütmesini Durdurma Kararı" sektörün en önemli gündem maddesi oldu. Bu kararın 2018 yılında hammadde sıkıntısı doğuracağı düşüncesinde olan bazı sektör dernekleri Ankara'da yoğun mesai harcadı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu da ziyaret eden ve kaygılarına çözüm arayan sektör üyeleri konuya ilişkin önemli beyanatlar verdi.

Torid ve Ulusal Ahşap Birliği'nin başlattığı yapısal ahşabın kullanımının artırılması ve stratejik sektör haline gelmesi ile ilgili çalışmalarda 2017 yılında kayda değer yol alındı. Oluşum 8 ayda birbirinden önemli tam 21 faaliyet ve girişime imza atarak büyük takdir topladı. 

Bu faaliyetlerden en önemlilerinden biri olan "Ahşap'ın Standartları'nın Belirlenmesi" hususunda TSE ile bir program dahilinde yol haritası belirlenmesi önem arz eden ilk adımlardan biri olarak ön plana çıktı. Ancak bu konuda sektörde ürünlerle ilgili uzman isimlerin bu konuya destek vermesi gerekiyor.
2018 yılında hem global ölçekte hem ulusal ölçekte artacağı ve sorun olacağı öngörülen hammadde konusunda değerli yazarlarımızdan Ramin Aghayev "Dünyada Orman Kaynakları ve Değerlendirilmesi" Başlıklı bir yazı dizisini Ahşap Global ve sektörümüz için kaleme aldı. İçerisinde çok değerli verileri barındıran bu yazısının tüm sektör üyelerine katkı sağlayacağını umuyorum.
Yukarıda bahsetmiş olduğum tüm bu hususları ve daha bir çok gündemde olan haber ve makaleleri siz değerli sektör üyelerimiz için hazırladık. 

2018 yılının başta tüm insanlık, ülkemiz, sektörümüz ve birliğimiz adına güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Katkı sağlaması ümidiyle ve 

En Derin Hürmetlerimle...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ayhan özsaraç
  3 yıl önce
  daha geniş yazmak isterdim ama hakkım kalmadı uzun bir yazı yazıp yayınlamak isterim.
 • ayhan özsaraç
  3 yıl önce
  DÜRÜSTLÜK Ekonomiye katkı için dürüstlük hayatın her noktasında olması gerekmektedir. sektörel bazda değerlendirme yaptığımızda. ekonominin çarkı o*** inşaat sektöründe kul***ı*** ürünlerin: Kaliteli olması sadece alıcıların değil üreticininde sorunu olması gerekir. Ahşap sektöründe yılların birikimiyle ilgili yapacak olduğum yorum bazı üretici ve ithalatçılara ucunun dokunacağı kanısındayım. Bu yüzden isim vermeyeceğim. Kontraplak ithalatı ve üretimi yapan firmalar kaliteli ürün ve iyi hizmet vermesi gerekirken bazı firmalar ithal ettikleri çin mallarını farklı ülkeler üstünden ülkemize para kazanma uğruna ithalıtını yaptılar. Bu ürünler aslında ülkemizde gelişmesi gereken kaliteli üretimin önüne keserek sektörde çok daha kalitesiz ürün üretilmesine sebep olmuştur. Zira kaliteli ürün yapılması beklenirken neredeyse odunluk tomruklardan kalitesiz plywood üretimi yaparak dışa bağımlılığımızı bu yönde etkilediler. Dövizimizin dışa gitmesine katkıda bulundular.

Son Yazılar