Reklam
  • Reklam
Yaşayacağız ve göreceğiz…
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Yaşayacağız ve göreceğiz…

16 Şubat 2019 - 11:11

İlk yarısı beyaz ikinci yarısı siyah kadar farklı olan 2018 yılı geride kaldı. Biliyorum ki iç piyasaya çalışan tüm sektör üyeleri bu cümlenin altına imza atacaktır.

Geçtiğimiz yıl adına bir değerlendirme yaptığımızda ;

2018 yılının ilk altı ayında, beklentiler ve 2017 yılının devamı noktasında olumlu bir ekonomik hava var gibi gözükmekteydi. Ancak ekonomi uzmanları ve çevreleri durumun bu şekilde olmadığını devamlılıkla beyan ediyorlardı. 2018 yılının ilk altı aylık sürecindeki durumun 2017 yılında piyasaya verilen yüksek montanlı KGF kredilerinin etkisinin son dönemi olduğun altı çiziliyordu.

Ki 2017 Mart ayı sayımızda bu konuya ben de parmak basmıştım. O dönem yaşanan darboğazı dışarıda bulunan kaynakla o gün verilen kredilerle aşmayı başarmıştık ancak önümüzdeki yıllarda ne olacak diye sormuştum. Ve o günleri 2018 yılının ikinci yarısında yaşamaya başladık. Tabii ki global siyasi ve ticari gelişmeler tetikleyici etkide bulundu. Ancak sadece global siyasetin ve ticaretin işin daha özeti Amerika ile yaşanan gerginliği ve gelişmeleri tüm bu yaşanan olumsuz ekonomik fotoğrafın sebebi olarak göremeyiz.

Bu altı aylık süreç içerisinde kanımca hepimiz şapkamızı önümüze koyup düşündük. Bizim ekonomimizin her yıl açık verdiği ve bunun her yıl dış kaynakla kapatıldığı gerçeğini en küçük esnaftan en yüksek siyasi koltuğa kadar herkes iyiden iyiye anladı. Bundan sonraki süreçte bunu nasıl tedavi ederiz noktasında bir bakışa sahip olduk. Ancak bu dönüşüm öncesinde aşmamız gereken çok net ekonomik bir darboğazla karşı karşıyayız.

İnşaat sektörüne baktığımızda, bu darboğazda en büyük yarayı alan hatta diğer sektör karşılaştırmalarında neredeyse iki katı etkilenen bir süreç yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Müteahitinden taşeronuna, yapı malzemecisinden hizmet verenine koca sektör bugün için neredeyse kontak kapamış vaziyette. Ki bu bahsettiğimiz sektör 254 yan sektörü besliyor. Yani Türkiye ekonomisinin ana dinamosu, ana çarkı. Hal bu olunca 2018 yılında sıkıntıya girmeye başlayan inşaat sektörü sonrasında domino etkisi altında yılın son çeyreğinde diğer sektörlerin de günden güne darboğazın etkisi altına girmeye başladığı ve seslerin yükseldiği gözlemleniyor.

Herkes aynı soruyu soruyor. İşler ne zaman açılacak? Kimisi seçim sonrası, kimisi altıncı aydan sonra, kimisi bu yıl açılmayacak şeklinde çok sayıda yorumla karşılaşıyoruz. Dediğimiz gibi bunların hepsi yorum.

Benim baktığım yerden tarafımda oluşan yorum ise; bu sorunun cevabını bugünden net olarak söylememiz mümkün değil. Söyleyebileceklerimiz beklentilerimiz ve temennilerimizin ötesine geçmeyecektir. Bana göre “işlerin ne zaman açılacağı” süreçte neler yaşanılacağı ile doğru orantılı. Global siyasetten Merkez Bankası kararlarına, iç siyasetten FED kararlarına, Suriye’den Sudan’daki Sevakin Adası’na, yaşanacak birçok konuya dair birçok gelişme önümüzdeki süreç için belirleyici olma potansiyelini içerisinde taşıyor. Bu çok büyük bir denklem. Kısacası yaşanacak gelişmeler ve atılacak adımlar belirleyici olacak. Doğru kararlar alır, doğru tercihler yaparsak ve doğru siyaset güdersek bu süreci kısaltma şansına sahip oluruz.

Bu soruyu Ekonomist yönümle cevaplamam gerekirse ; “işlerin açılması” için ülkeye önemli miktarda sıcak para girişi, enflasyon etkisi ve baskısı altından çıkılması ve buna ek olarak mevduat faizlerinin hızla düşmesi gerekiyor. Bu benimle birlikte bu işten az çok anlayan herkesin ortak yorumu ama ay içerisinde sektörden çok değerli bir dostum ile istişaremizde tam tersi bir yorumda bulundu. Onun fikrine göre Türkiye’nin para basmaya başlayıp, enflasyonu faiz oranının üzerine çıkartması ve bu yolla mevduattaki paraların piyasaya inmesi gerektiğini savunuyor. Kısa vadede bu darboğazdan çıkış reçetesi olarak bunu veriyor.

Dedik ya herkesin kendi bulunduğu yerden, birikimleri doğrultusunda bir bakışı ve yorumu var. Yaşayacağız ve göreceğiz…

En Derin Hürmetlerimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar