Reklam
  • Reklam
Rahmetli ÖZAL'ın Sözüne Geldik!
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Rahmetli ÖZAL'ın Sözüne Geldik!

19 Ekim 2020 - 13:20

İnşaat sektörü açısından iç piyasaya baktığımızda hareketli bir Eylül ayı geçirdik. İç piyasadaki talep genel anlamda olumlu karşılanırken kısa vadeli geleceğe ilişkin algıdaki tedirginlik ve soru işaretleri mevcut durumunu korudu.

 

Dövizin devamlılıkla artış gösteriyor olması ve hem ithal hem yerli ürün ve hizmet fiyatlarına hızla yansımaya devam etmesi psikolojik anlamda olumsuzluk yaratırken satıcı firmalar tarafında eleştirilere yol açmayı sürdürdü. Ancak işin realitesine baktığımızda TL günden güne değer kaybetmeye devam ediyor ve maliyetler artıyor. Bunun doğal sonucu da fiyatlara yansıyor.

 

Burada asıl sıkıntılı mesele bu artışa içerideki gelir seviyesinin aynı oranda ayak uyduruyor olamayışı. Ki 2018 yılında krizin ilk çıktığı günlerde bizi takip edenler hatırlar, Türkiye’de satın alma gücünün yarı yarıya azalacağını altını çizerek belirtmiştim. Bugün gelinen noktada yaşadığımız olay budur.

 

Bu durumun ne kadarlık bir süreç içerisinde normale yani 2016-2017 yıllarındaki satın alma gücüne ulaşacağını bugünün şartlarında kestirmek gerçekten zor. Ancak ulusal, bölgesel ve global konjonktüre bakarak bir yorum yaptığımızda bunun çok da kısa zaman içerisinde toparlanacak bir durum olmadığını söylemek mümkün.

 

Ekonomi yönetimi hatırlarsınız ki birkaç ay önce “Rekabetçi Kur” kavramını deklare etti. Bu şu anlama geliyor; dövizi bırakıyoruz. Bunun sonuçlarını değerlendirdiğimizde belli miktarda (ki miktarı belirsiz-önü açık) enflasyonist düzenin önümüzdeki kısa ve orta vadede tekrar yaşam biçimimiz olacağı gözle görülür bir gerçek.

 

Ki maalesef biz kar etmeyen her yıl açık veren bir ekonomiye sahip olmamız sebebiyle taşıma suyuyla değirmen döndürme şansına global gerçekler sebebiyle artık sahip değiliz.

 

Bugün geldiğimiz nokta ( bize maalesef ve maalesef ) Rahmetli Özal’ın meşhur sözünü hatırlatıyor;

 

“enflasyon biraz olsun sorun değil, önemli olan içeride iş olsun”

 

Hürmetlerimle

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar