Reklam
  • Reklam
Maşallah, Allah nazardan saklasın…
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Maşallah, Allah nazardan saklasın…

27 Ekim 2017 - 17:22

Değerli Dostlarım,

Şeyh Edebali Osman Gazi’ye bir nasihatında şu cümlelere yer verir;

“Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözüpek) derler. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”

Bugün görünen o ki; Türk milleti hatırlamaya başladı, Türk milleti sorgulamaya başladı, Türk milleti doğruya doğru, yanlışa yanlış demeye başladı… İşin özü şu ki; Türk milleti özüne dönmeye, uyanmaya başladı.

Ne olacağı ve nasıl olacağı bugünden kestirilemese de yeni bir dünya, yeni bir Türkiye hepimiz için hayırlı olsun.

----------------------------------

Sektörümüze yönelip baktığımızda;

Uluslararası orman ürünleri piyasalarında olduğu gibi hammadde yetersizliği ülkemiz için de aynı paralelde artarak yaşanmaya devam ediyor. Fiyat artışları her seferinde üstüne koyarak yol alıyor. Mobilya ve inşaat başta olmak üzere orman ürünleri kullanan sektörler durumdan oldukça şikayetçi. Ancak gel gelelim bu fiyat artışları kimsenin keyfi olarak uyguladığı bir husus değil. Domino taşı etkisi yaşanıyor. Arz talep dengesi üzerine kurulu olan dünya ticaretinde orman ürünleri bu dönemde üzerine düşeni bu şekilde alıyor.

Aslında bu artışlar son yıllarda iyiden iyiye değerini kaybetmiş olan orman ürünlerinin normal seviyesine dönmesi olarak da görülebilir ki sektör oyuncularının genel bakışı bu şekilde. Düne kadar değerini iyiden iyiye kaybetmiş olan orman ürünleri (bazıları hariç) sektörü bir miktar hızlı gözükmekle birlikte tekrar değerini buluyor.

Tabi burada orman ürünlerine yan mamul sağlayan sektörler ve üreticilere farklı ve ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Bu durumu fırsat bilip nedensiz artışları peş peşe açıklayan yan mamul üreticileri Türkiye’de altın çağlarını yaşıyor.

Merceğimizi biraz daha yaklaştırıp baktığımızda;

Hammaddeyi yurtdışından tatmin edici seviyede getirmek bugünkü koşullarda çok mümkün görünmüyor. Hangi ülkenin kapısını çalsanız ya kendi iç piyasalarına ya da uluslararası bağlantılarına mal yetiştirmekte zorlanıyor. Ki uluslararası pozisyonda mevcut talebe bağlı fiyat seviyeleri Türkiye’nin çok üzerinde seyrediyor.

İçimize dönüp baktığımızda arz-talep dengesi üzerine kurulu olan Orman Genel Müdürlüğü mevcut talebe ve artışına yeterli seviyede karşılık veremiyor. İhalelere baktığımızda insanlar üstü üste tomruk veya dikili alma kavgası veriyor.

Kereste fiyatları 800 TL’lere dayandı hatta üzerini test ediyor. Ortak görüş şu ki; kereste 1000 TL’ye koşuyor.

Plywood/kontrplak’a baktığımızda hammaddeye dayalı olarak ve dövizin de bir miktar etkisi ile fiyat artışı devam ediyor ama kapılardaki kuyruk hiç kısalmıyor.

Osb Panel piyasasında durum daha da ileri boyutta. Gemiler, trenler dolusu Osb Panel ithal ediliyor, üreticilerimiz geceli gündüzlü çalışıyor ama yine talebe yetişilemiyor.

Mdf-Sunta tarafına baktığımızda mobilya üreticileri çok şikayet ediyor ama diğerlerinden farklı bir tablo görülmüyor.

Hal bu ki; diğer sektörler rölantide giderken, orman ürünleri dörtnala koşuyor.

Ne diyelim; Maşallah, Allah nazardan saklasın…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar