Reklam
  • Reklam
Hüzünsüz bir neşe, Darlıksız bir bolluk olmaz
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Hüzünsüz bir neşe, Darlıksız bir bolluk olmaz

18 Mayıs 2018 - 16:25

Değerli Dostlarım,

Hem ülke olarak hem de sektör olarak yine hareketli bir ayı daha geride bıraktık. Ülke seviyesinde hareketliliğe baktığımızda gündemi oluşturan ve sektörümüzde de mutlak etkiye sebebiyet verecek olan husus "erken seçim" kararı oldu.

Bu konuya ilişkin kısa da olsa yorum getirmek uygun olur kanaatindeyim. Ülkemizin Uluslararası güç çekişmeleri, bölgemizde yaşanan menfaat savaşları, bunların uzantısı olan dramlar vb. birçok hususa baktığımızda, gergin bir dünya ile karşı karşıyayız. Ülkemizi bu konjonktürden ele aldığımızda, üzerimizde oluşturulan baskılar ve yapılan hem siyasi hem ekonomik hamleler ile içine sokulmaya çalışıldığımız kaos ortamı. Durum analizini sanırım makro bakış ile en iyi özetleyebileceğim cümleler bunlar.

Bununla birlikte, bir çok güç odağının menfaatine uymayan bir sistem değişikliği kararı alan, kökleri çok güçlü ve jeopolitik olarak son yıllarda (kendisi dahil) parçalanması ve paylaşılması konusunda başarılamayan ve üzerinde anlaşılamayan bölgenin merkezinde yer alan ülke; Türkiye...

Tüm bu fotoğrafı okuduğumuzda; seçime daha var olan 1,5 yıl gibi bir sürenin, atmosferi çok daha olumsuz noktalara taşıma potansiyeline sahip olduğunu, büyük riskler taşıdığını ben de düşünüyorum. Ve bu yönüyle erken seçim kararının yerinde bir karar olduğunda mutabıkım, doğru karar.

Ancak, öncelikle güven ve istikrara dayalı olarak şekillenen ekonomik çerçeveden durum değerlendirmesi yaptığımızda, bu kararın "kısa vadeli" olumsuz etkiler oluşturabileceğini de düşünüyorum. 2018 yılı için iç piyasa verilerine baktığımızda bir daralma halini ve makro veriler noktasında da olumlu diyemeyeceğimiz tablo yapısını hep birlikte görmek durumundayız.

Bu seçim kararı sene başından bu yana tatmin olmayan ve sabırla bekleyen iç piyasa ekonomisinin biraz daha sabır etmesi anlamını taşıyor. Yani piyasada bu yıl için satın alınan yüksek beklentiler karşılığında gerçeklerin satılması için biraz daha zaman gerekiyor.

Ne diyor Abdulkadir Geylani Hazretleri ;

Hüzünsüz bir neşe, darlıksız bir bolluk olmaz...

Sektörümüze dönüp baktığımızda ;

Nisan ayında yine önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerden en öne çıkan başlık kereste konusunda oldu. Ay içerisinde Torid'in düzenlediği sektör toplantısında söz alan, sektörün yakından tanıdığı isim Mustafa Beldağ, 15 Haziran 2018 itibariyle Ukrayna Orman Müdürlüğü'nün tüm ormanlarında Monochamus Böceği'nin var olduğunu ilan edeceğini duyurdu. Bu şu anlama geliyor; Karantina yönetmeliği ve uygulamaları dahilinde Türkiye'ye Monochamus larvası olan hiçbir orman ürünü giremediği için Ukrayna'dan inşaatlık kereste ithalatının sonu gelebilir.

Ürünlerin gelebilmesi için fırınlanması, ısıl işlem görmesi gerekiyor. Ancak gelen şikayetlere göre; Türkiye'deki tüm gümrüklerde farklı yönetmelik yorumları ve uygulamaları sebebiyle fırınlı veya ısıl işlemli ürünlerin girişinde de sorunlar yaşanıyor.

Yetkililerin bu konuya eğilip bakmaları elzem görünüyor keza orman ürünlerinde global olarak yaşanan hammadde yetersizliği gün gibi ortadayken, nitelik oranı düşük olan inşaatlık kereste kapımızın kapanması bizleri çok memnun edecek bir durum gibi gözükmüyor.

Bu sayımızda ulusal ve global olarak yine bir çok haber,makale ve analizi sizlere taşımak için gayret gösterdik. Katkı sunacağını ve beğeneceğinizi umuyorum.  

Mübarek Ramazan Ayı'nın ülkemize, milletimize ve tüm İslam Alemi'ne hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

En derin hürmetlerimle...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar