Reklam
  • Reklam
Herşey Sil Baştan...
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Herşey Sil Baştan...

17 Nisan 2018 - 10:44

Orman Ürünleri sektörü Mart ayını bir çok dalında gerçekleşen çok yoğun gündem konusu ile geçirdi. Bir çok noktasında devrim niteliğinde sonuçlara yol açacak gelişmeler yaşandı.

Bunlardan en önde yer alan başlık Ormancılık kanununa ilişkin Torba Yasa içerisinde yer alan değişiklikler oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı hazırladığı yasa tasarısı ile ormancılığı ve orman ürünleri sektörünü baştan aşağı değiştirecek bir düzenlemeyi meclise taşıdı.

Tasarı komisyona geldiğinde Or-koop başta olmak üzere muhalefet kesiminde medya desteğiyle büyük tepkiler oluştu. Toplam 6 maddeden oluşan tasarı bu tepkiler sonucunda bir madde çıkarılarak meclise gönderildi ve mecliste onaylanarak resmileşti. Şu bilgiyi paylaşmadan geçemeyeceğim; iptal edilen madde özetle; Kooperatiflerin ve orman köylüsünün ormandan alınan emvalin %25'ini ihale bedelinden %20 daha uyguna alması maddesi idi. Yorumu size bırakıyorum.

Mart ayında öne çıkan ve deprem etkisi yaratan konu kontrplak/plywood ürünlerinin ithalatına ilişkin gümrük vergilerindeki yapılan yeni düzenlemeler oldu. İki düzenlemenin on gün arayla yayınlanması sektörde git-gel etkisi yarattı. Önce mevcut duruma ek olarak %20 oranında ek Gümrük Vergisi getirildiği Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu karar ile birlikte yerli üretim kanadında memnuniyet, ithalatçılar tarafında kaos ortamı oluştu. On gün sonrasında gümrükte uygulanan 1100 USD/m3 gözetim bedelinin 580 USD/m3'e düşürüldüğü yayınlandı. İkinci karar ile birlikte oluşan kaos ortamı yerini sakinliğe ve pazarın yeni şekli konusunda istişarelere bıraktı.

Bu sayımızda çok değerli iki isimle röportaj gerçekleştirdik. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve plywood/kontrplak piyasasının önde gelen isimlerinden, Babayapı'nın sahibi Mehmet Ekşi ile gerçekleştirdiğimiz röportajlarda iki değerli isim çok önemli beyanatlarda bulundular.

Mart ayı içerisinde Yapıda Ahşap Fuarı'nda çok değerli bir panel gerçekleştirildi. Türkiye Orman Ürünleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (TORİD) ile Ulusal Ahşap Birliği'nin (UAB) birlikte düzenlediği, Ahşap Global Medya olarak desteklediğimiz ve Moderatörlüğü'nü ben denizin gerçekleştirdiği Panel'de Türkiye'nin saygın üniversitelerinin çok değerli öğretim üyeleri yer aldı. Ahşabın yangın, deprem gibi durumlara karşın  özelliklerinin konuşulduğu ve anlatıldığı paneli sektörün çeşitli alanlarından üretici ve tedarikçiler, mimarlar, Orman Genel Müdürlüğü'nden yetkililer ve üniversitelerden öğrenciler ilgiyle takip ettiler.

Son olarak Mart ayı içerisinde 21 Mart Ormancılık günü kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde kutlama etkinliği gerçekleştirildi. Ülke yönetiminin zirvesi ormancılık ve orman ürünleri ile ilgili çok önemli mesajlar verdiler.

Tüm bu konuları ve daha bir çok gelişmeyi sizler için hazırladık ve sunduk.

Ahşap Global Dergisi Nisan 2018 Sayısının Katkı sunmasını temenni ediyorum.

En derin Hürmetlerimle...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar