Reklam
  • Reklam
Global Pazarlar ve Hammadde Maliyetleri...
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Global Pazarlar ve Hammadde Maliyetleri...

18 Ekim 2018 - 15:36

Global Pazarlar ve Hammadde Maliyetleri...

Değerli Dostlarım,

Ülke olarak genel ekonomik mevcudiyet ve devam edilen süreç itibariyle zorlayıcı diyebileceğimiz bir Eylül ayını geride bıraktık. Açıklanan enflasyon rakamları bir miktar moral bozmakla birlikte iç piyasada yaşanan daralma kendini iyiden iyiye hissettirdi. Bu durum sadece bizim sektörümüz ve bağlı sektörlerimiz dışında genelde vukuu bulan bir husus olarak görüldü.

Süreç bize gösteriyor ki iç piyasa dinamiklerinin normal koşullara ulaşması belli bir zamana tabi. Bu süreç içerisinde tüm firmalar zorlama etkisi altında güçlü kalma hatta ayakta kalma mücadelesi verecek. Tabii ki bu süreçte alternatif olanaklar da hızla değerlendirme altına alınacak ki alınmaya başladı bile. Hemen hemen tüm sektörler kurun yükselişi ve iç piyasa daralması ile birlikte kendilerini dış pazarlara yöneltti ve ürünlerini ve hizmetlerini farklı ülkelere satabilme adına çalışmalara başladı.
Bizim sektörümüzde de birçok firma ihracat için adımlarını hızlandırdı ki bu adımlar günden güne koşar adım halini almaya başladı. Ancak bu çalışmalar belli bir süreç alıyor ve işin aslı global pazarlarda rekabet edilebilme noktasında daha henüz uluslararası rekabet şartları firmalarımız tarafından anlaşılmaya çalışılıyor.

Öncelikle gelen veriler gösteriyor ki kereste, kontrplak, osb panel, masif ahşap vb. ürün gruplarımızda global pazarlarda karşımıza sert rekabet koşulları çıkıyor. Sert rekabet koşulları kapsamında öncelikli husus fiyat noktasında görünüyor.

Konuyu detaylandırırsak dünya pazarlarına yeni çıkan Türkiye orman ürünleri üreticileri olarak yeteri kadar bilinmememiz, ürünlerimizin tanınmaması önemli bir handikap. Bilinmememiz sebebiyle ürünlerimiz karşılaştırılırken öncelikle en uygun ve düşük kalite ürünler üreten ülkeler ile karşılaştırılıyor. Ve buradan baktığımızda bu ürünler ile fiyat noktasında rekabet edebilmemiz bugünün şartlarında pek mümkün gözükmüyor.

Neden?

Çünkü bizim kendi ülkemizin hammadde fiyatları ve üretim maliyetleri rekabet edeceğimiz ülkelere göre hayli yüksek. Buna bir örnek vermek gerekirse; kontrplak ürünlerimiz.

Dünya üzerinde bu ürünlere ilişkin hakimiyet başta Çin, Rusya, Brezilya, Polonya vb. ülkelere ait. İlk olarak hammadde noktasından duruma yaklaştığımızda bu ülkeler ile aramızda önemli seviyede fiyat farkları olduğu karşımıza çıkıyor.

İşin en önemli noktası şu ki ;

Siz hammaddeyi uygun olarak elde edemezseniz global pazarlarda rekabet şansına sahip olamazsınız.

Çözüm :

Bu gerçek karşısında ülkemizin ihracat noktasında başlattığı vizyon ve mecburi istikamet kapsamında sadece üreticilerimizin değil hammadde’de yetkin devlet kurumlarının, en üstten en alta ilgililerinin de hızla gereklilikleri karşılayacak çözümler üretmesi, hammadde fiyat ve maliyetlerini dünya ile rekabet edilebilir seviyeye getirmesi gerekiyor.

Yoksa işimiz zor...

En Derin Hürmetlerimle...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar