Reklam
  • Reklam
Bu Haller "Seçim"e Kadar...
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Bu Haller "Seçim"e Kadar...

26 Haziran 2018 - 13:14

Yaz sezonuna merhaba dediğimiz bu dönemde havaların ısınması ile birlikte ülkenin genel kompozisyonunun da aynı doğrultuda ısındığına şahitlik ediyoruz. Seçime gidilen bu dönemde günden güne artan ve arttırılan tansiyon hepimizin malumu.

Geçen sayımızda yine bu köşemizde sizlerle paylaştığım üzere, öne alınmasını doğru gördüğüm seçim tarihine ilişkin kısa vadeli ekonomik baskı ve durgunluk halinin mayıs ayı içerisinde gerçekleştiğini gördük. Dünya geneli, bölgemiz ve ülkemiz çerçevesinde mevcut konjonktürü değerlendirdiğimizde bu durumun kabul edilebilir bir hal olduğunu ve seçime kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Sektörümüze baktığımızda bir çok gelişmenin yaşandığı bir ay oldu Mayıs ayı.

Ulusal anlamda hemen hemen tüm ürün gruplarımızın talep tarafında yaşanan durgunluk hali yani talep düşüklüğü iç piyasada rekabeti körüklerken yaptığımız tüm görüşmelerde tüm konsantrasyonun seçime odaklandığını gördük.

Uluslararası değerlendirme yapmak gerektiğinde, ülkeler arasında yaşanan ticari çekişmeler artarak devam ediyor. En son gelen habere göre Amerika Türkiye'ye Odun Cipsi ihracatı konusunda ek gümrük vergisi uygulaması getirdi. Mayıs ayında vukuu bulan bu gelişme sonrasında orada ormanları ve yatırımları olan değerli MDF/Sunta üreticilerimiz soluğu Ekonomi Bakanlığı'nda aldı. Bu yazıları yazdığım sırada çözüm üretilebilme adına görüşmeler devam ediyor.

Mayıs ayında yaşanan bir önemli gelişme plywood/kontrplak piyasası ile ilgili. Bu ürün grubunun hem yerli üreticileri hem de ithalatçıları Torid'in daveti üzerine iftar organizasyonunda bir araya geldi. Ahşap Global olarak bizlerin tam destek verdiği ve Orman Genel Müdürlüğü'nden de değerli isimlerin katılım sağladığı organizasyonda gerçekleşen özel oturumda herkes fikirlerini ve eleştirilerini ortaya koydu. Centilmenlik içerisinde yüksek medeniyet seviyesinde icra edilen toplantının detaylarını bu sayımızda bulabilirsiniz.

Yine bu ay çok değerli iki isim ile röportaj yapma imkanını yakaladık. Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Ormancılık Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi ve bir çok sektörel çalışmada önde gelen bir isim olan Prof.Dr.Özden Görücü hocamız ile bir araya geldik. Kendisi sektörün gelişimi için çok önemli tespitlerini ve yapılması gerekenleri bizlerle paylaştı.

Misafiri olduğumuz diğer değerli isimler Türkoğlu İskele Kalıp Sistemleri firmasının sahipleri İzzet Türkoğlu ve Erdal Özipek oldu. Kendileri ile pazardaki durumu, müşteri tercihlerini ve beklentilerini detaylıca konuştuk.

Tüm bunlarla birlikte Mayıs ayında sektörel anlamda yaşanan bir çok gelişmeyi, analizi, makaleyi sizlere taşımak için büyük gayret gösterdik.

Beğeneceğinizi umuyorum.

En Derin Hürmetlerimle...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar