Reklam
  • Reklam
Başlarken ne dedik ; "Bir arada ve Hep Birlikte"
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Başlarken ne dedik ; "Bir arada ve Hep Birlikte"

13 Aralık 2017 - 17:17

Değerli Dostlarım,

Ahşap Global, yayın hayatında 4.yılına doğru ilerlerken, bugüne değin sektörde yaşanan gelişme ve olaylara tarafsız yaklaşımı, objektif bakış açısı ve sektörde fikri, varlığı ve söz hakkı olan herkesin, fikirlerini ve düşüncelerini beyan edebilme şansını yakaladığı, sektörün hangi alanda olursa olsun var olan tüm unsurlarını ayrım yapmadan kucaklayan tek platformu olarak yoluna emin adımlarla devam ediyor.

“Bir arada ve Hep Birlikte” vizyonu ile çıktığımız ve yürüdüğümüz bu yolda, sektörün buluşma noktası olarak sizlerin de desteği ve teveccühü ile önemli bir ayı daha geride bırakıyoruz.

Ekim ayında orman ürünleri dünyasında yine birçok gelişme yaşandı.

Orman ürünleri ve mobilya konusunda Türkiye’nin 2023 hedefi revize edilerek toplamda 16 milyar dolara çıkartıldı. Tüm sektör dernekleri ve üyeleri hedeflerini ve çalışma planlarını bu yönde revize etmeye başladı.

Diğer önemli bir husus “fiyatlar”. Hammadde ve arz-talep kaynaklı olarak yukarı yönlü seyrini sürdüren tüm orman ürünlerindeki fiyat artışları tedarik sağlanan sektörlerin tepki seviyesini her geçen gün artırmasına sebebiyet veriyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün Ekim ayında miktarsal hammadde artışı sağlamasına karşın fiyatların yükselişinin devam etmesi birçok tarafta yüksek sesli tepkilerin gelmesine sebebiyet verdi. Başta mobilyacılar olmak üzere beraberinde yapı sektörü de rahatsızlığını dile getiriyor ve indirim taleplerini beyan ediyorlar.

Ancak gel gelelim global gelişmeler ve domino etkisi sebebiyle bugün için bu artışın önüne geçilmesi, özel bir çözüm önerisi getirilmemesi durumunda doğal arz talep dengesi ve hammadde performansı göz önünde bulundurulduğunda pek mümkün gözükmüyor.

Bu konu bağlamında eleştirel diğer bir husus şu ki; dünya ülkeleri hammadde kaynaklarını ardı ardına alınan kararlar ile koruma altına alırken bizim ülkemizde ahşabın hammaddesi olan tomruk ihracatında iki katına yaklaşan hatta geçen bir artış gözlerden kaçmıyor. Bu konuda Orman Genel Müdürlüğü engellenmesi yönünde gerekli girişimleri yapmış gözükmekle birlikte hızlı hareket edilmesi ülke menfaatleri için önem arz ediyor.

Kasım ayı içerisinde iki önemli toplantı gündem olarak karşımıza çıkıyor. Bir tanesi Kontrplak Üretiminin çatı oluşumu olan KONÜDER’in Gaziantep’te yapılması beklenen toplantısı. Kontrplak/plywood Türkiye üretiminde kapasitelerin 2018 yılında geleceği nokta toplantının öneminin seviyesinin ne olduğunu göstermeye yetiyor. Diğer önemli bir toplantı TORİD tarafından gerçekleştiriliyor. Yaklaşık son bir hatta bir buçuk yıllık süreçte orman ürünlerinin stratejik sektör olması ve masif ahşabın tekrar tanımlanıp kullanımının dünya ile aynı seviyeye çıkartılması için önemli çalışmalar ve çalıştaylar gerçekleştiren dernek Kasım ayında bu husustaki yol haritasını açıklıyor.

Ekim ayında çok değerli ve yakın dostum, büyüğüm, kontrplak/plywood üretimin duayen ismi Cezmi Akça’yı fabrikasında, Çorum’da ziyaret ettim. Sektörün gidişatına etki edecek, gündem yaratacak açıklamalarla dolu bir röportaj gerçekleştirdik. İlginizi çekeceğini düşünüyorum.

Tüm önemli gelişmelerin, haberlerin ve sektörün gündeminde olan konulara getirilen yorumların ve gündem oluşturan makalelerin yer aldığı Kasım sayısının hepimize katkı sağlamasını temenni ediyorum.

En Derin Hürmetlerimle…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar