Reklam
  • Reklam
Artık Politika Yapma Değil, Üretme Devri...
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Artık Politika Yapma Değil, Üretme Devri...

19 Temmuz 2018 - 12:58

Tüm milletimizin öncelikle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü kutluyor, vatan uğruna, bağımsızlık uğruna hiç düşünmeden, gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşıyan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini geride bıraktık. Seçim sonuçlarının ve yeni sistemin tüm milletimize hayır getirmesini temenni ediyorum.

Bu vesile ile yeni sisteme biraz değinmek istiyorum. Türkiye'de bürokrasinin ve yönetimin hızlı işlemediğinden, tıkanmalardan hemen hemen hepimiz şikayetçiyizdir. Ki hepimiz derken bunun içine toplumun her kesimini; çalışanı, işvereni, sanayiciyi, tüccarı, işini iyi yapan ve daha iyi yapmak isteyen bürokratları, siyaset yapan dostlarımı ve büyüklerimi, herkesi katıyorum. Ve görüyorum ki "aklı başında olan" hemen hemen tüm kesimler yeni sistemden büyük beklenti içerisindeler. Türkiye'nin her yönüyle dinamizm kazanacağı, işleyişin yüklerinden kurtulacağı ve hızlı uygulama ve politika üretileceği yönünde bir beklenti bu. Yeni sistemde artık siyasetçi hükümetten çok icraatçı hükümet olgusu ağırlık kazanacak görünümde. Ki bu yeni yapının bulunduğum yerden bana anlattı şu ki; artık politika yapmaktan kurtulup  politika üreten bir sisteme sahip olacağız.

Ki ayrıca şu anda yapımları devam eden 3.Havalimanı, Kanal, Nükleer Enerji, Enerji geçiş noktası(Tanap ve Rusya) projelerinin tamamlanması ve devreye girmesi, çevre ülkelerimizde siyasi istikrarın belli ölçüye gelmesi sonrasında oraların baştan aşağı yenilenmesinden alacağımız pay, turizmde ulaştığımız rekor ziyaretçi sayıları, İpek yolunun tekrar inşası, vb. daha sayamadığımız bir çok alanda bir çok proje... Önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin bir hatta iki  basamak sıçrama yapabilmesi adına çok önemli icraatler ve projeler ardı ardına dizilmiş durumda. Yıllık cari açığımızın takribi 55 milyar dolar olduğunu düşünürsek hesaplamalara göre bu projelerden 2-3 tanesi ile bile cari açığımızı dengelemeye yaklaşıyoruz.

Ben şahsen ; önümüzün çok açık olduğunu düşünüyorum...

Piyasalarımıza dönüp baktığımızda genel anlamda tam bir seçim ayı yaşadık desek yeridir.Plywood/kontrplaktan mdfye, osbden keresteye ahşabın hem yapıya hem mobilyaya bakan tüm piyasalarında kısmi hareketlilikler dışında çok sakin bir ay geçirdik.

Orman ürünleri konusunda ise; Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı birleşerek Orman ve Tarım Bakanlığı oluyor. Aslen toplamda baktığımızda, birbirinden farklı dinamikleri olan ancak birbiri ile ilişki ve paralellik noktasında grift yapıda olan bu iki alanın birleşip tek fotoğraf perspektifi üzerinden okunması ile politika üretilmesi bu konularda bizleri hızla, farklı noktalara taşıyabilir.

Bir parantez "bizim kızlara"... OGM Ormanspor Kadın Basketbol Takımı ülkemizi Eurocup'ta temsil etme hakkını elde etti. Sizlerle gurur duyuyor nice başarılara ulaşmanızı gönülden temenni ediyorum.

Bu sayımızda yine sektörümüzde, ahşapta ay içerisinde yaşanan tüm gelişmeleri, konulara farklı perspektiften bakan makaleleri, analizleri ve değerlendirmeleri sizlere taşımak için ben ve ekibim gayret gösterdik.

Ayrıca Plywood/kontrplak konusunda son yılların yükselen değeri olan , hem demir ticaretini hem plywood ticaretini bünyesinde bulunduran ve Ankara'nın önde gelen müteahhit firmalarından olup Akın688 projesine imza atan Akın İnşaat'ı bünyesinde barındıran Akın Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, değerli dostum Adem Akın ile çok özel bir röportaja imza attık.

Değer katması temennisi ve

En derin hürmetlerimle...

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar