Reklam
  • Reklam
Anlamalı ve Anlatmalıyız
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Anlamalı ve Anlatmalıyız

15 Mart 2018 - 17:40

Ocak ayında en önemli gündem maddemiz hepimizin birinci gündem maddesi olan Afrin için başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı". Türkiye'nin sınırlarının güvenliği ve bölgedeki güvenlik adına başlatmış olduğumuz operasyon uluslararası gündem için de önemli bir yer teşkil ediyor.

 

Bizim orada olmamızda meşru gerekçemiz öncelikle sınır güvenliğimiz ve bölge halkı. Ve buna hakkımız var. Tarihimiz de kökenimiz de, kültürümüz de bizim orada olmamızı meşru kılıyor. Peki kim oldukları hepimizce bilinen diğer ülkeler neden bu konuyla bu kadar ilgileniyor?

 

Onlar ve bizim açımızdan bunun nedenini anlayabilmek için büyük fotoğrafı çok iyi okuyabilmek gerekiyor. Türkiye'nin öncesinde Fırat Kalkanı ile başlatmış olduğu sonrasında Zeytin Dalı ile devamını gerçekleştirdiği harekatlar dünyadaki dengeleri etkileyecek, önümüzdeki yüzyıl için yapılmış olunan planları bozacak seviyede. Peki bu planlar kimin? Ne istiyorlar? Ne oluyor?

 

Bu üç sorunun cevabını anlayabilmek için Sayın Cumhurbaşkanı'nın "One Minute" çıkışının nedenini, "Dünya Beşten Büyüktür" sözünün hangi temelle ve neden söylendiğini  anlayabilmek gerekiyor.

Siyonizm'in ne demek olduğunu, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecini, Birinci Dünya Savaşı'nın nedenlerini ve sonuçlarını, Cumhuriyet'in kuruluşundaki sebepleri,  zorunlulukları ve yaptırımları, İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiklerini, kazananlarını ve kaybedenlerini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, Mecid'i AKSA'nın tarihini çok iyi öğrenmek gerekiyor.

 

İttihat Terakki'yi, Lozan'ı, Harf devrimini, Menderes'in idamını, 27 Mayıs 1960'ı, 12 Eylül 1980'i, Özal'ın ölümünü, Irak'ın işgalini, Afganistan'ı, 28 Şubat 1997'yi, 27 Nisan 2007'yi ve 15 Temmuz'u çok iyi analiz etmek gerekiyor.

 

 Amerikan Merkez Bankası FED'in Amerika Birleşik Devletleri'nin kendi öz malı olmadığını, CIA'in Amerikan Hükümeti'ne direk bağlı olmadığını, İngiliz istihbaratı MI6 ve İsrail İstihbaratı Mossad'ın kök ilişkisini ve dünya üzerinde bunlara çalışan, sosyal ve dini temelli gibi gözüken oluşumların gerçek yüzünü  çok iyi görmemiz gerekiyor.

 

Özellikle son iki yüzyılda bizden gibi görünen ama aslında bizden olmayanların, müslüman gibi görünen aslında olmayanların, Kürt gibi görünen aslında olmayanların, devletçi gibi görünen ama aslında devlet düşmanı olanların atalarını, dedelerini ve bugünkü torunlarını tek tek tespit edip mikroplardan arınmamız gerekiyor.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün katıldığım ve önem verdiğim, tarihe not düşmüş bir sözü var;

 

" Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.

 

Ancak irfan ordusunun kıymet ve önemini anlatmak için şunu söyleyeyim ki;

İrfan ordusu ölen ve öldüren birinci orduya, niçin ölüp, niçin öldürdüğünü öğreten ordudur."

 

Eğer her birimiz bu kültürün, bu milletin bir ferdi isek,  bugün bu iki ordudan birine mensup olmamız gerekiyor. Sadece bakmak değil, görmemiz, öğrenmemiz, anlamamız ve anlatmamız gerekiyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar