Reklam
  • Reklam
Ahşap Endüstrisi'nde Global ve Ulusal Gelişmeler
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Ahşap Endüstrisi'nde Global ve Ulusal Gelişmeler

03 Nisan 2018 - 14:08

Kışın son ayı olan Şubat ayı geride kalırken Ahşap Endüstrisi hem global çerçevede hem de ulusal bazda önemli gelişmelerin yaşandığı bir ay oldu.

Global gelişmelere baktığımızda;

Amerika'nın agresif ticari açılımlarının Ahşap Endüstrisine bakan yüzünde de etkin sonuçlar doğurduğunu görmek mümkün. Çin tarafından üretilen ve Amerika'ya ihraç edilen kontrplaklar için ABD'nin uygulamaya başladığı Anti-Damping dünya üzerindeki arz talep dengelerini önemli seviyede etkiledi. Çin yeni pazarlara yönelirken diğer yandan da hem uluslararası ticaret örgütlerine hem de ABD'nin kendi mahkemelerine ABD'yi şikayet etti. Çin'in bu ülke pazarındaki payını kaybetmemek için çevresinde yer alan ülkelere yatırımını kaydırmaya başladığı da gözlerden kaçmadı.

ABD'nin gerginlik ve çekişme yaşadığı bir diğer ülke Kanada. Kanada ile kereste konusunda aydan aya farklı restleşmeler yaşanıyor. Son olarak Kanada Dünya Ticaret Örgütü'ne ABD ile ilgili dava açma kararı verdi. Buna karşın ABD Kanada'yı Çin'den ithal ettiği yumuşak ağaçlara haciz koydurmakla tehdit etti.

Avrupa tarafına baktığımızda artış yönünde olan bir inşaat sektörü görüyoruz. Global ölçekli ahşap dahil yapı malzemesi üreticileri yönlerini Avrupa pazarlarına çevirmiş durumda. "Kıtada oluşan yüksek talep ve yüksek fiyat seviyeleri" uluslararası ticareti önemli seviyede etkileyen bir diğer unsur.

Global konseptte Endonezya'nın tomruk ihracatını serbest bırakması, Kamerun'un tomruk ile ilgili ihracat vergilerini artırması, Rusya'nın Uzakdoğu'da üretim yapan firmalarına tomruk için gümrük vergisi koyması ve Japonların 350 metre yükseklikte Ahşap Gökdelen projesini açıklaması ayın öne çıkan bazı diğer başlıkları.

Ulusal boyuttaki gelişmelere baktığımızda;

İç talebin Şubat ayı boyunca beklentilerin gerisinde seyretmiş olması üretimini ve ithalatını yavaşlatma ihtiyacı duymayan sektör üyelerinin bir miktar stres yaşamasına ve bu yolla rekabet oluşmasına sebebiyet verdi. Özellikle kereste ürün grubu tarafında oluşan "arz fazlalığı" fiyat ve vade noktasında kar düşüklüğü ve risk yükselmesi kapsamında önemli piyasa hareketlerinin yaşanmasına yol açtı. Yüksek sezonun gelişi ile birlikte normal seviyelere dönülmesi kuvvetle muhtemel.

Ülkemizde arzın bu ayda bu seviyede yükselmiş olmasının sebeplerinden bir tanesi de OR-KOOP'un Danıştay'a açtığı dava sonrasında çıkan kararla Dikili tahsisin verilememesi doğrultusunda  Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) piyasada sanayicinin 2018 yılı için hammadde kaygı ve stresini ortadan kaldırma ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilme adına önlem alarak erken kesim ve erken satışa geçmiş olması. 2018 yılı ocak-şubat aylarında OGM önceki yıllara göre "Rekor" seviyede ihale yolu ile dikili satışı gerçekleştirdi. Bugün piyasaya arz fazlası etkisi olarak yansıyan uygulamanın yılın geneli düşünüldüğünde hammadde yeterliliği hususunda (talebi tamamen karşılayamasa da )olumlu sonuçlar vereceği görülüyor.

MDF-Sunta üreticileri kanadına baktığımızda, 2018 yılı için önceki yıla göre düşürülmüş olan tahsis miktarına ilişkin önemli bir haber geldi. Üreticilerin yapmış oldukları yoğun itirazlar ve talepleri sonucunda tahsis miktarları  OGM tarafından 2018 yılı için 8,000,000 strer'e çıkartıldı. Ocak ayında Ahşap Palet üreticilerinin gösterdiği azmi şubat ayında MDF-Sunta üreticilerinden görmüş olduk. Ancak buraya bir parantez; mobilya üreticileri yapılan zamlar sebebiyle imza kampanyası başlatmış durumdalar.

Bir diğer başarı hikayesi Ağaç İşleme Makinesi Üreticilerimize ilişkin. Şubat ayında açıklanan verilere göre 2017 yılında İhracat ithalatı geçti. Bu şu anlama geliyor, bu işte artık para kazanıyoruz. "Tebrikler..."

Bu ay itibariyle Ahşap Global Medya olarak sizlerin beğenisine "yeni bir EK" sunuyoruz. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak dünyada yaşanan "ahşap endüstrisi" gelişmelerini, vizyonumuzu hep birlikte geliştirme, dünyanın gerisinde  kalmama hatta yakalayıp geçme adına her ay sizlere taşıyoruz.

Hayırlı olmasını ve hepimize katkı sağlamasını temenni ediyorum.

En derin hürmetlerimle

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar