Reklam
  • Reklam
Ahşap dünyası olarak buna hazır mıyız?
Murathan ERŞEN

Murathan ERŞEN

Dokunuş

Ahşap dünyası olarak buna hazır mıyız?

15 Nisan 2019 - 11:30

Değerli Dostlarım,

Kışın son ayını geride bıraktık. Türkiye ekonomisi ve bunun paralelinde ahşap sektörümüz için zorlayıcı olan kış ayları sonrasında baharın gelişi ile birlikte beklentiler yüksek seviyelere yönelmeye başladı. Durgunluk seviyesinin zirve yaptığı kış sezonu sektörde önemli zayiatlara sebebiyet vermekle birlikte hepimizin işlerimizi, iş yapma şekillerimizi ve ülkemizdeki ticaret yapısını sorgulamamıza yol açtı.

Görüyorum ki sektörde hemen hemen tüm dostlarım şapkalarını önlerine koyup düşündüler ve herkes kendi adına üzerine alması gerekeni aldı. Yeni dönem ve yeni şartlar hepimize hayırlı olsun.

Mart ayının, baharın gelişi, havaların ısınması hususlarına ek olarak bu yıl farklı bir önemi daha mevcut. Hepimizin bildiği üzere bu ay seçim ayı. Yaşanan ekonomik çalkantı sonrasında, imar barışının da gerçekleşmiş olmasına da bağlı olarak bu yıl yerel yönetim seçimleri göreceli olarak olumlu ve olumsuz yanları içerisinde barındırıyor.

Olumsuz taraf şu ki, özellikle Anadolu’da seçim dönemlerinde hayat belli ölçüde yavaşlıyor. İnsanlar seçime odaklanıyor. Yani işler öteleniyor. Olumlu taraf ise, seçimleri kazanabilme adına ortaya konan vaatler ve hedefler doğrultusunda yeni proje ve yatırımların habercisi olması.

Öyle veya böyle ne kadar piyasa koşulları sebebiyle konsantre olunamasa da ülkemiz seçim atmosferine girdi. Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Ahşap dünyasına dönüp baktığımız global olarak birçok gelişmeye şahit olduk şubat ayında. Avrupa Birliği Ukrayna’nın tomruk ihracat yasağını ortadan kaldırma adına somut adımlarını artırmaya ve hızlandırmaya başladı. Diğer yandan Rusya yatırımı kendi ülkesine çekebilme adına tomruk ihracat vergilerini %40’a çıkardı. Birçok ülkenin bu kısıtlamalar noktasında çalışma yaptığı bilgisi yer yer geliyor. Görünen o ki hammadde kaynağına sahip olan ülkeler Ahşap Dünyasında tekelleşme noktasına doğru hızlıca yol almaya başlıyorlar.

Ülkemizdeki gelişmelere baktığımızda, OECD Türkiye’yi orman miktarını artıran ülkelerden olması sebebiyle takdir etti ve raporunda bu duruma yer verdi. Katkısı olan herkese tebrikler.

Türkiye’de ahşap konusunda bir sürece dikkat çekmek gerekiyor. Son dönemde hükümet kanadından olsun, üniversitelerin değerli isimlerinden olsun, otorite konumundaki bir çok isim yaşam alanlarının ahşaptan veya ahşap yoğunluklu olmasının faydalarına dair önemli tespit ve açıklamalarda bulunuyorlar. Şubat ayında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ’nün İnşaat Bölüm Başkanı Prof.Dr.Ahmet Türer yaşam alanlarında ahşabın yer alması konusunda çok önemli beyanatlarda bulundu.

Görünen o ki; önümüzdeki yakın gelecekte ABD benzeri ahşap konstrüksiyon yoğunluğunda, yatay yapılaşma modelinde bir yaşam tarzı bizleri bekliyor. Süreç başladı ve oraya gidiliyor. Yalnız sormamız gereken önemli bir soru var; biz ahşap dünyası olarak buna hazır mıyız?

 

En derin hürmetlerimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar